Duonelės kelias

2 kovo, 2016 | Posted by admin in Naujienos

Vasario 5 d. nuo seno minima kaip šv.Agotos diena. Bažnyčioje tądien šventinama juoda ruginė duonelė. Mūsų globos namuose ši diena taip pat tradiciškai minima. Ankstesniais metais šią dieną savo nameliuose raugdavome ir kepdavome duoną, o ragaudami prisimindavome šios dienos papročius ir tradicijas. Šiais metais panorome šv. Agotos dieną paminėti kitaip. Kad ir kiek pavėluotai, bet iš anksto susitarus vasario 15 d. nuvykome į Ylakių amatų centrą, kur dalyvavome edukacinėje programoje – Duonelės kelias.

Tik atvažiavę buvome susodinti už stalo ir pavaišinti gardžia duonele. Beskanaujant gaspadinė papasakojo koks sunkus ir ilgas yra kelias kol duonelė atkeliauja ant mūsų stalo. Taip pat papasakojo kokie indai senovėje buvo naudojami duonelės kepimui, kokią reikšmę duona turėjo mūsų protėviams, kokie su ja susiję papročiai, apeigos. Išklausę įdomų pasakojimą buvome paraginti negaišti ir ruoštis duonos minkymui. Gaspadinė apgailestavo, kad neturi galimybės parodyti kaip kepama senovinė duona, tačiau išmokti kepti „naujovišką“ taip pat buvo labai įdomu. Užmaišytą tešlą padėjus rūgti ir kitą, jau išrūgusią tešlą sudėjus į formas bei pašovus į krosnį vėl buvome pakviesti prie stalo ir pavaišinti pyragu ir arbata. Beskanaujant vaišes atidarėme išminties skrynelę, kurioje paslėptos patarlės ir mįslės susijusios su duona, atspėjusiems ir neatspėjusiems buvo dalinami prizai.

Duonelė kepė ilgai, tai per likusį laiką aplankėme Ylakių kultūros centre esančią jaunųjų dailininkų parodą, apžiūrėjome kompozitoriaus B. Jonušo muziejų, bei pasidžiaugėme etnografine ekspozicija, kurioje vaizduojamas senoviškas kambarys su tam laikui būdingais daiktais ir rakandais. Grįžę į amatų centrą radome duonelę jau iškepusią. Susipakavę dar šiltą duonelę parsivežėme namo. Esame dėkingi gaspadinei Remigijai Daukintienei už įdomią edukacinę pamoką.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.